Dywan marokański – trochę orientu na twojej podłodze.

Poszukując inspiracji w wystroju wnętrz, często kierujemy się uniwersalnością rozwiązań, ponieważ jest to po prostu praktyczne. Dekoracje, które będą odpowiadały większością aranżacji są bardzo pożądane, bo mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Pewne motywy i wzory przewijają się przez każdego rodzaju dodatki: zasłony, dywany, ozdobne poduszki itd. To sprawia, że ich popularność rośnie. Podobnie jest z marokańską koniczyną.

Koniczyna po marokańsku

Czym jest marokańska koniczyna? To wzór kojarzący się z orientalnymi arabeskami. Arabskie, geometryczne kształty przypominają czterolistną koniczynę. Motyw jest symetryczny i harmonijny, dlatego mimo wyrazistego wzoru, nie jest krzykliwy. Najczęściej pojawia się w postaci dywanu marokańskiego.

Rynek obfituje w różne wariacje na temat. Kombinacje kolorystyczne są nieskończone. Można wybrać subtelne, jednokolorowe wersje, w których wzór przedstawia się wyłącznie jako żłobienie lub wyraziste, kontrastujące ze sobą połączenia motywu z tłem, tak jak w przypadku czerni i bieli. Przy wyborze należy jednak zachować ostrożność. Jeżeli cała aranżacja wnętrza ma inne dominujące wzory lub kolory, dodając dywan marokański można przeciążyć cały wystrój.

Nie warto także powtarzać tego motywu w kilku elementach, na przykład jednocześnie przy dywanie i zasłonach, to również przyniesie przytłaczający efekt. Za to taki dywan sprawdzi się w neutralnych wnętrzach, zwłaszcza tych, gdzie królują barwy takie jak biel czerń czy szarość. Marokański akcent doda charakteru i przełamie nudę. Styl skandynawski oraz industrialny stanowią doskonałe pole do przetestowania tej propozycji.

Śmiało kombinuj z kolorami i wielkościami dywanu marokańskiego, ponieważ może mieć on różne oblicza, a twoim zadaniem jest znalezienie tego, który odpowiada twoim preferencjom.