Pnącza to rośliny często spotykane w naszych ogrodach. W wielu wypadkach wykorzystywane są do zakrywania mało estetycznych fragmentów zabudowy lub przestrzeni. Mogą być prowadzone zarówno po ścianach budynków, dla których stanowią dodatkową izolację, jak i z wykorzystaniem specjalistycznych konstrukcji. Świetnym przykładem tych ostatnich są metalowe podpory do pnączy, charakteryzujące się wysoka trwałością i estetyką. 

Podpory do pnączy – dlaczego warto wybrać wyroby wykonane z metalu?

Rośliny pnące świetnie prezentują się zarówno na podporach wykonanych z drewna, jak i metalowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestie związane z trwałością poszczególnych rozwiązań. Wyroby z drewna, nawet prawidłowo zabezpieczone przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, wykazują w tym względzie mniejsze walory praktyczne od swych metalowych odpowiedników. Dzięki temu inwestycja w te ostatnie może być w długim terminie znacznie bardziej opłacalna. 

Jednocześnie metalowe podpory do pnączy mogą przyjmować wiele kształtów, niedostępnych dla konstrukcji drewnianych. Związane jest to z lepszymi właściwościami plastycznymi metali, wykorzystywanych do produkcji tego typu wyrobów.

Rodzaje metalowych podpór do pnączy

Współcześnie metalowe podpory do pnączy wytwarzane są najczęściej z aluminium, stali lub żeliwa. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. W związku z tym różne są możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań.

Podpory z aluminium i stali są najczęściej uwzględniane w nowoczesnych aranżacjach. Wykonane są zwykle z prostych kątowników i prętów, co przydaje im wizualnej nowoczesności. Spotyka się je zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w przestrzeniach publicznych, na przykład w parkach lub na skwerach.

Znacznie bardziej fantazyjne kształty mogą przyjmować podpory żeliwne. Są one odlewane w wyspecjalizowanych zakładach, stąd ich cena będzie zwykle nieco wyższa. Wyroby te charakteryzują się niezwykła estetyką i wysoką trwałością. Świetnie komponują się ze starszymi założeniami ogrodowymi i parkowymi oraz z wiekowymi budynkami.