Tunel foliowy – przyśpeszanie wegetacji

tunel foliowy1

Uprawiając warzywa czy kwiaty, zawsze chcemy osiągnąć jak najlepszy wzrost i zbiór plonów. Żeby to osiągnąć, niezbędne w naszym klimacie jest użytkowanie tuneli foliowych lub tzw. foliaków. To one pomagają w przyśpieszaniu wegetacji wszystkich roślin hodowanych w przydomowych ogródkach lub na działkach. Tunel foliowy jest niezastąpiony w uprawach ciepłolubnych roślin. Stwarza mikroklimat wewnątrz swoich ścian i pozwala roślinom na prawidłowy rozrost.

Rodzaje tuneli foliowych

Istnieje wiele typów i rodzai tuneli foliowych. Można kupić gotowe projekty, jak również zaprojektować je samemu. Składają się najczęściej z kilku elementów. Każdy tunel foliowy ma specjalny stelaż, na którym układana jest później folia. To uzbrojenie jest głównym składnikiem, od którego zależy, jakie wymiary ma mieć później namiot foliowy. Takie zbrojenie wykonane jest z różnych materiałów. Często można spotkać metalowe rurki lub PCV jako podpory dla folii. Sama folia występuje jako zwykła cienka lub wzmacniana o grubszych ściankach, szczególnie w miejscach narażonych na przetarcia. Może także mieć mikro otwory, czyli być perforowana lub być idealnie szczelna bez perforacji. Wszystko zależy od rodzaju uprawianych roślin. Gotowe do złożenia tunele foliowe można zakupić np. tutaj.

tunel foliowy

Zalety tunelu foliowego

  • przyśpiesza cykl wegetacyjny
  • wydłuża okres uprawowy, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni
  • zapobiega niszczeniu roślin przez szkodniki, takie jak ptaki i inne zwierzęta
  • powoduje, że rośliny mniej chorują
  • chroni uprawy przez nieprzewidzianymi przymrozkami
  • tunel foliowy dba o plony zapewniając maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi, jak deszcz czy grad